Vuonna 2026 Oulu loistaa Euroopan kulttuuripääkaupunkina. Kaupunki täyttyy tarinoista, taiteesta ja kohtaamisista, jotka tuovat yhteen eri taustoja, näkökulmia ja kulttuureja. Kulttuuripääkaupunkivuosi muistuttaa meitä siitä, että jokaisella on oikeus näkyä, tulla kuulluksi ja kokea olevansa osa yhteisöä. Me DTTT‑hankkeessa olemme myös pohtineet, voisiko vuosi 2026 olla myös työkulttuurin vuosi? Vuosi, jolloin päätämme yhdessä rakentaa työelämästä avoimempaa, uteliaampaa, monimuotoisempaa ja aidosti osallistavaa.

Mistä hyvä työkulttuuri rakentuu?
Olemme kohdanneet hankkeen aikana paljon työnhakijoita sekä työnantajia ja työllisyyden toimijoita. Jokaisella heistä oma kokemuksensa työkulttuurista ja sen näkymisestä erilaisissa ammateissa, työhtreisöissä ja organisaatioissa. Olemme saaneet käydä mielenkiintoisia keskusteluja eri foorumeilla, tilaisuuksissa ja kohtaamisissa siitä, mistä muodostuu hyvä työkulttuuri? Koemme, että hyvä työkulttuuri hyväksyy erilaisuuden aidosti arjen hyörinässä, ei vain juhlapuheissa.
Hyvä työkulttuuri tunnistaa, että jokainen tuo työpaikalle oman tarinansa, osaamisensa ja elämäntilanteensa. Samalla se myös luo tilaa olla oma itsensä – ilman pelkoa vähättelystä tai ulkopuolelle jäämisestä. Työpaikalla tulisi olla tilaa eri näkökulmille, kokeiluille ja oppimiselle. Kun työyhteisössä sallitaan erilaiset tavat tehdä työtä, oppia ja olla, syntyy luottamusta ja luovuutta. Hankkeemme näkökulmasta tämä tarkoittaa käytännössä sitä, että työpaikoilla ei vain siedetä moninaisuutta, vaan arvostetaan ja johdetaan sitä aktiivisesti.
Yhdessä vaikuttamisen ja päättämisen vuosi
Oulun kulttuuripääkaupunkivuoden ohjelma ei ole syntynyt yksin ylhäältä käsin – se on monen toimijan, asukkaan ja yhteisön yhteinen ponnistus. Samalla tavoin me koemme, että vuonna 2026 myös työkulttuuri tarvitsee yhdessä vaikuttamista ja tekemistä. Hyvässä työkulttuurissa työntekijöillä on mahdollisuus osallistua päätöksiin, jotka vaikuttavat heidän arkeensa.
Toivomme, että kehittämiseen kutsutaan mukaan erilaisia ääniä: kokeneita asiantuntijoita, nuoria, täsmätyökykyisiä sekä kansainvälisiäosaajia – jokaisella on ihan varmasti oma näkökulmansa esiin tuotavaksi. Työpaikan “ohjelmaa” ei myöskään tehdä vain johdon ja esihenkilöiden pöydällä, vaan sitä luodaan yhdessä. Yhdessä vaikuttaminen koostuu arjen osallistuudesta ja vaikuttamisesta: kysytään mielipidettä, pysähdytään kuuntelemaan, uskalletaan kertoa myös keskeneräisistä ajatuksista.
Jokaisen potentiaali yhtä arvokas
Työelämän tulevaisuus ei rakennu yhdenlaisille urapoluille. Tarvitsemme kokeneiden asiantuntijoiden hiljaista tietoa, työuraansa aloittelevien nuorten tuoretta näkemystä, täsmätyökykyisten ainutlaatuista osaamista ja kansainvälisten osaajien monikielistä ja -kulttuurista kokemusta.
Mielestämme Työkulttuurin vuosi 2026 voisi tarkoittaa mm. seuraavia asioita:
- Pitkän uran tehnyttä asiantuntijaa hyödynnetään mentorina ja suunnannäyttäjänä
- Nuorelle annetaan mahdollisuus tuoda esiin uusia näkemyksiä, oppia, kokeilla ja myös epäonnistua
- Täsmätyökykyiselle tarjotaan työtehtäviä ja työjärjestelyjä, jotka tukevat hänen voimavarojaan ja korostavat hänen potentiaaliaan
- Kv‑osaajalle annetaan aikaa ja tukea vahvistaa kielitaitoaan osana työtä sekä hänet otetaan aidosti mukaan työyhteisöön
Työpanoksemme merkitys näyttäytyy konkreettisesti siitä, miten tehtäviä ja vastuuta jaetaan, miten perehdytetään ja miten palautetta annetaan. Jokainen meistä tarvitsee kokemuksen: ”Minut nähdään, minua tarvitaan, minä olen tärkeä.”
Miten DTTT‑hanke haluaa olla rakentamassa työkulttuurin vuotta 2026?
Me DTTT‑hankkeessa haluamme olla mukana tekemässä vuodesta 2026 käännekohtaa työkulttuurille. Hankkeemme tavoitteena on, että työelämä muuttuisi entistä hyväksyvämmäksi ja monimuotoisemmaksi, jokaisella olisi yhtäläinen mahdollisuus vaikuttaa ja parantaa työelämää, meillä kaikilla olisi mahdollisuus tulla kohdatuksi omana itsenään ja saada siitä arvostusta. On erittäin tärkeää, että jokaisen potentiaali ja osaaminen nähdään yhtä arvokkaana. Teemme tätä työtä yhdessä asiakkaidemme: yhteistyökumppaneiden, työnantajien ja työnhakijoiden kanssa. Tuomme saman pöydän ääreen eri näkökulmia ja etsimme käytännön ratkaisuja: työpajojen, koulutusten ja arjen kohtaamisten myötä.
Tehdään vuodesta 2026 työkulttuurin vuosi yhdessä
Kun Oulu juhlii kulttuuripääkaupunkivuottaan 2026, voimme samalla juhlia myös työkulttuurin vuotta. Se ei synny itsestään – se syntyy siitä, että päätämme yhdessä nähdä ihmiset, mahdollisuudet ja erilaiset elämäntilanteet uudella tavalla. Siksi esitänkin kysymyksen myös sinulle; Mitä sellaista voisit tehdä tänään, että työelämä olisi huomenna hieman hyväksyvämpi, monimuotoisempi ja inhimillisempi?
Digitaalinen Toimintamalli ja Toimijaverkosto Työllistämiseen (DTTT) -hankkeessa rakennetaan Pohjois-Pohjanmaan alueella digitaalinen toimintamalli työllistämiseen työnantajien sekä työnhakijoiden tueksi. Euroopan sosiaalirahaston ESR+ rahoittaman hankkeen tavoitteena on vahvistaa kohderyhmään kuuluvien henkilöiden työllistymisen yhdenvertaisia mahdollisuuksia. Hanke toteutetaan yhteistyössä Live-säätiön sekä Oulun Palvelualan Opiston (OPAO) kanssa. Hankkeen päätoteuttajana toimii Live-säätiö. Lue lisää täältä.
Karoliina Vilmi sosionomi (YAMK) ja tällä hetkellä Digitaalinen Toimintamalli ja Toimijaverkosto Työllistämiseen (DTTT) -hankkeen projektikoordinaattorina. Hänellä on vahva osaaminen ohjauspalveluista sekä digitaalisten toimintamallien kehittämisestä. Karoliinalla on taustaa verkkonuorisotyöstä, etäohjauspalveluista ja erilaisten digitaalisten tukimuotojen rakentamisesta, mikä tukee suoraan DTTT‑hankkeen tavoitetta edistää työllistymistä digitaalisten ratkaisujen avulla. Karoliinan työkokemus yksilö‑ ja ryhmäohjauksesta sekä valtakunnallisesta kehittämistyöstä vahvistaa hänen osaamistaan palvelumuotoilun, saavutettavuuden ja käyttäjälähtöisen kehittämisen näkökulmista. DTTT-hankkeessa hän toimii projektikoordinaattorina vastaten palvelukokonaisuuksien suunnittelusta, toteutuksesta ja toimijaverkoston yhteistyöstä. Häntä innostaa erityisesti osaamisen kehittäminen, vahvuusperustainen työote ja digitaalisten palvelujen mahdollisuudet työllistymisen tukena.